Olika betyg

TOP-10 rekord på auktioner för försäljning av mynt och deras prover

Nyheter och analyser från världen av sällsynta mynt, numismatisk marknad och gemenskap av samlare # 150
I torsdags var jag på 1794 Carter Silver Dollar-rean för 10 016 875 $. Detta var ett historiskt rekord för priset på ett mynt som sålts på en auktion.

Eftersom jag tvivlar på att detta rekord kommer att slås inom en snar framtid, är det nu dags att sammanställa världens 10 bästa auktionsresultat för försäljning av mynt och deras sonder.

Jag är helt säker på kvaliteten på mina analytiska rapporter om amerikanska mynt och prover, men jag har inte mycket erfarenhet av att analysera försäljningen av antika eller islamiska mynt. I sanning samlade jag information från olika källor om försäljningen av mynt som präglats före år 1000 och studerade inte resultaten av dessa auktioner själv.

Jag är mycket bekant med amerikanska auktioner. Avsändare och köpare ger mig ofta nyheter om mynt som sålts för miljontals dollar. Dessutom känner jag många köpare personligen. När det gäller resultaten av europeiska auktioner hoppas jag att informationen som kommer från de europeiska organisationer som genomför auktionerna är tillräckligt korrekt, även om jag inte har några bevis för dess fullständighet, riktighet och sanningsenlighet.

Insignier, order och medaljer ingår inte i denna topp, eftersom det bara handlar om mynt och myntprover. Det inkluderade de mynt som såldes på en prestigefylld auktion för minst 2 760 000 $ eller motsvarande belopp i en annan valuta. Jag visste förstås att Brasher's Doubloon och 1804-dollarn skulle finnas på den här listan, men jag blev förvånad över att inkludera några andra mynt här. Sammanställningen av denna topp visade sig vara mycket mer underhållande än jag förväntade mig.

10. Högkvalitativt 20 dollar guldmyntprov

Saint Gaudens $20 från 1907 är det mest kända och eftertraktade myntprovet. Förmodligen finns det från 19 till 21 exemplar.

Efterfrågan på detta prov är mycket hög både bland samlare av testmynt och bland vanliga numismatiker. Ofta köptes detta mynt av samlare av guldmynt, såväl som de som samlar på Saint Gaudens mynt, avsedda för vanlig cirkulation. I USA:s numismatiks historia finns det inga andra mynt med sådan reliefkvalitet och så många detaljer. Dessutom var president Theodore Roosevelt mycket intresserad av detta mynt.

Den 4 november 2005 såldes ett prov av detta mynt (Trompeter-Morse) för 2,99 miljoner dollar. Fredagen den 29 juni 2012 lade auktionshuset "Stack's-Bowers" ut samma mynt för 2,76 miljoner dollar. , till detta pris jag och la till den här listan. För att lära dig mer om den här sondens speciella historia och dess egenskaper kan du läsa min artikel om detta ämne från den 4 juli 2012.

9. "Stämpel på bröstet" Doubloon Brasher

Den 12 januari 2005, i Fort Lauderdal, sålde Heritage Auction House guldsamlingen som innehöll 2 Brasher-dubloner. De skapades i New York av en berömd silvermästare 1787. Det exakta ursprunget och syftet med dessa två guldpjäser är en fråga om kontroverser bland specialister, men det råder ingen tvekan om att de i mer än 150 år har ansetts vara särskilt värdefulla för samlare.

Numismatiker känner till 7 Brashers dubloner, varav 6 har "EB"-stämpeln på örnens vinge, och den 7:e kopian har denna stämpel på fågelns bröst. Dessutom finns det en kopia av halvdublonen som förvaras i Smithsonian Institutions museum, samt ytterligare två kopior av det spanska imperiets dubloner i peruansk stil, vars skapelse var ett hantverk av samma silvermästare, Ephraim Brasher. Termen "doubloon" går tillbaka till det spanska 8 escudos guldmyntet. (För att lära dig mer om dessa mynt kan du kolla in min artikel om guldmyntens roll som valuta i olika länder i världen).

Tillståndet för dublonen stämplad på örnens bröst bedömdes av NGC på 1990-talet som Fine-45, och senare av PCGS bedömdes som nästan aldrig i omlopp (AU-50). Den såldes för 2,99 miljoner dollar den 12 januari 2005. Den lyckliga ägaren, Steve Contursi, förvärvade 2 rättigheter till myntet, och Don Kagin förvärvade den återstående 1, vilket jag skrev om i Numismatics News-artikeln strax efter denna försäljning. I december 2011, som jag noterade i den här kolumnen, gick John Albanese med på att köpa tillbaka dessa mynt utan publicitet.

7. Del 1. Mikli-Havn-Kweller 1804

1804 silver 50 US-dollar finns, även om ingen utfärdades 1804. 7 av dem finns på museer.

Joseph Mickley och Matthew Stickney var bland de första, om inte de allra första, som systematiskt samlade in amerikanska mynt av olika koppar-, silver- och guldserier med avsikten att äga en komplett samling på en dag. De hade båda 1804 silverdollar, precis som Reed Havn, en av det sena 1900-talets mest kända samlare. Dessa silverdollar köptes av David Kweller för 522 500 $ på Stack Auction (New York) i oktober 1993. Kweller har samlat på sig en enorm samling amerikanska mynt och prover på över 30 år.

I april 2008 auktionerade Heritage Auction House ut Kwellers samling av silverdollar. Även om de flesta experter bedömde dessa mynt som inte högre än 60, fick dollarn officiellt betyget Proof-62. Den såldes för 3 737 500 $. En samlare från östbanken som inte ens hade sett det här myntet innan han köpte det köpte det online.

7. Del 2. Olsen-Havn Mynt "Liberty" från nickel 1913

På Stack Auction, som innehöll 1804 silverdollar, såldes ett nickelmynt med 1913 års Frihetsgudinnan i oktober 1993. Dwight Manley, partner till Spectrum Numismatics Corporation, är den stolta ägaren av detta 962 500 $-mynt.

Den 6 januari 2010 sålde Heritage ett nickelmynt för 3 737 500 $, vilket jag redan skrivit om i min artikel. I den gav jag mina resonemang om historien om detta mynt och resultaten av handeln. Det räcker med att säga att det bara finns 5 av dessa mynt, alla med beviskvalitet. Myntet som såldes på denna auktion fick betyget Proof-64 och har en bekräftelse från CAC.

I april 2013 auktionerade Heritage ut ytterligare ett nickelmynt från 1913. George Waltons arvingar bestämde sig för detta, även om hon innan dess hade ställt ut i ANA-utställningen i 9 år. Skicket på myntet bedömdes av PCGS Corporation som Proof-63.

6. Panticapaeum (ca 350-300 f.Kr.) Gyllene stater

Den 4 januari 2012, i New York, lade London-företaget "Baldwins" med sina partners ut på auktion ett antikt grekiskt guldmynt från Panticapaeums policy, på vars territorium en viktig stad och hamn låg. Idag på denna plats är staden Kerch.

De flesta av artiklarna om försäljningen av detta mynt nämner också dess pris. Det verkar som att dess verkliga försäljningspris var 3 802 500 $. Jag tror att detta mynt var i perfekt skick (AU) med minimala spår av användning. Den väger 9,12 gram, vilket är cirka 10 % mer än vikten på 5 USD guld ("Half Eagle").

Framsidan av myntet är prydd med ansiktet på en skäggig satyr som var en underlägsen varelse i den antika grekiska mytologin. Baksidan föreställer en griffin - en fiktiv varelse med kroppen, bakbenen och svansen av ett lejon, och huvudet och vingarna på en örn. Öronen på baksidan är en mycket viktig detalj, eftersom spannmål var en stapelvara i Panticapaeum. Välståndet i polis varade från 300 till 200 f.Kr., när handlare från Nordafrika förde stora mängder spannmål till det vi nu känner som antikens Grekland.

5.Ryssland: prov av silverrubeln från 1740

Ivan 6 blev kejsare i spädbarnsåldern, och hans regeringstid varade bara från slutet av oktober 1740 till början av december 1741. Flera mynt och deras prover gavs ut till hans ära. En av sonderna är mer värdefull än de andra.Detta är ett prov av silverrubeln som präglades vid myntverket i Sankt Petersburg 1740. Den väger 25,78 gram, vilket är något mindre än en amerikansk silverdollar ("Morgan" eller "Peace").

Tisdag eftermiddag den 9 oktober 2012, på hotellet i Zürich, släppte det schweiziska företaget "Sincona" ut silverrubeln av Ivan 6 till ett pris motsvarande 3 858 850 $. Uppenbarligen graverade eller märkte den tidigare ägaren flera bokstäver på kanten av myntet. Bilderna på myntet visar att det inte har målats om och kan vara i Fine-40 skick. Sincona-katalogen innehåller information om att endast 2 av dessa mynt har lagts ut på auktion under de senaste 100 åren.

Provtagaren av denna rubel var en del av en komplett privat samling av silver- och kopparmynt och deras prover av det ryska imperiet, som samlades in under hela 1900-talet. Samlingen innehöll över 9 000 stycken, varav de flesta ännu inte har sålts. Sincona kommer att genomföra andra auktioner för mynt från denna samling i framtiden.

4. Oman-Childs dollar 1804

Den 30 augusti 1999, i New York, sålde auktionshuset Bowers och Merena en samling mynt från familjen Childs som hade förvarats i Illinois i decennier och som aldrig kom fram. B&M (baserat i New Hampshire) drevs då av C.D. Bowers och Christine Karstedt, som senare bildade ANR.

Bland andra rariteter i Childs-familjens samling hittades 1804 års silverdollar av den första kategorin eller "klassen". Dessa dollar präglades 1834 eller 1835 och var avsedda som en gåva till utländska monarker som en del av "1834"-uppsättningen. Kanske fanns denna dollar i samlingen när den presenterades för sultanen av Oman ("Emir av Muscat och Oman"). Oman är ett land vid mynningen av Persiska viken. Det gränsar till Saudiarabien med dess gränser.

Jag har undersökt nästan alla 1804 dollar som rättvist bedömdes vara över 60, men Childs-kollektionen är av den finaste kvalitet jag någonsin sett på en dollar som denna. Innan den auktionerades ut 1999 fick den betyget 68 av PCGS. David Akers blev en glad köpare och Jay Parrino erbjöd det näst högsta budet efter David Akers. Scott Travers erbjöd också ett konkurrenskraftigt belopp. Akers agerade på uppdrag av en samlare från sydvästra USA.

3. Umayyad islamisk dinar, 105h (cirka 723 e.Kr.)

Den 4 april 2011 lades detta guldmynt ut på auktion av Morton & Eden med hjälp av Sotheby's i London. Den såldes för 3 720 000 pund, vilket motsvarar cirka 6-6,1 miljoner amerikanska dollar. Jag erkänner, jag förstod inte direkt vad det var för mynt.

Dinar är en valuta som var i omlopp i många länder under antiken och början av medeltiden. Denna guldbit väger 4,28 gram och innehåller cirka 0,1376 uns guld. Således är dess vikt bara något högre än den amerikanska gulddollarn ("Quarter Eagle").

Baserat på informationen från katalogen "Morton & Eden" finns det 2 typer av dinarer, som uppenbarligen skapades av kalifens guld. Dinarer av den första typen präglades omkring 711 e.Kr. Det är känt om förekomsten av 8 sådana mynt, varav ett såldes på denna auktion i London för 648 000 pund, vilket ungefär motsvarar 1 047 000 amerikanska dollar.

Det finns 10 eller 11 mynt av det andra slaget, inklusive vårt mynt på 6 miljoner dollar. Endast några av dem finns i privata samlingar. Denna typ av mynt, baserat på informationen i katalogen, är av särskild betydelse på grund av att de var de första muslimska mynten i det territorium där kungariket Saudiarabien nu ligger. Några av dem bär Damaskus-stämpeln, så det finns en diskussion om var de trots allt präglades. De kan ha skapats av ambulerande myntmakare på olika platser.

2. "Double Eagle" Fenton 1933

Även om det ofta kallas Farouks guldmynt, har det ännu inte bevisats att Stephen Fentons mynt är samma mynt som kung Farouk en gång ägde. Någon i Europa eller Asien ville sälja detta mynt på ett sätt som skulle få potentiella köpare att tro att det var Farouks. Denne hittade också en köpman som köpte några av de mynt som verkligen fanns i Farouks samling. På 40-talet av 1900-talet utfärdades ett tillstånd att exportera detta mynt från USA och leverera det till kung Farouk. I USA under denna period behövdes tillstånd för att exportera eller importera alla guldmynt.

Fenton och det amerikanska finansdepartementet på 90-talet av förra seklet gick samman i en rättegång som drog ut på tiden i flera år. Fenton var antingen oförmögen att ekonomiskt stödja debatten, eller så ville han helt enkelt inte, så han kom överens med ministeriet om att det var olagligt för honom att äga 1933 års mynt. Fallet krävde försäljning av myntet på en auktion. Fenton, tillsammans med ministeriet, delade intäkterna från försäljningen av myntet. (Detta fall är också relaterat till mina artiklar om ett nyare fall rörande samma Sweet-Langbord-mynt. Du kan se min analys av resultatet av rättegången i denna artikel).

Den 30 juli 2002, i New York, sålde aktiehuset Sotheby's tillsammans med Stack's Fentons mynt på en auktion för 7 590 020 $. David Redden var en säljare. Den som köpte myntet var ingen numismatiker.

1. Prov på en 1794 silverdollar

Torsdagen den 24 januari 2013 auktionerade Stack's-Bowers ut Cardinals samling av stora cent, en 1792 Knoxville-Cardinal half-dissm och en 1794 Carter silverdollar, tilldelad SP-66 kvalitet av PCGS. (Du kan läsa om denna dollars betydelse, sällsynthet och speciella ursprung i min artikel).

Laura Sperber vann auktionen för 10 016 875 $ (= 8,525 miljoner + 17,5%). Legend Numismatics var den verkliga köparen av dollarn, och Sperber och Bruce Morelan var ombud. Jag tror inte att något annat mynt kommer att auktioneras ut inom en snar framtid för mer än 8 miljoner dollar.

Ett intressant faktum är att det första myntet som såldes för mer än 1 miljon dollar tillverkades av nickel (från Eliasberg-samlingen med Frihetsgudinnan 1913) och såldes i maj 1996. Det är också intressant att det enda som såldes för mer än 10 miljoner dollar var ett silvermynt. Observera att det finns så många som 4 silvermynt och ett nickel i denna topp. Ofta tror nybörjare och de som inte gör det alls, felaktigt att guldmynt är ojämförligt mer efterfrågade än silver, koppar eller nickel. Min nästa artikel kommer att ägnas åt bara de dyra kopparcenten från kardinalens samling, som såldes på auktion den kvällen.

Vi rekommenderar att du tittar på:

I den här videon kommer du att lära dig om några av de dyraste mynten i världen: